احکام عزاداری3: استفاده الفاظ رکیک در عزاداری

بسم الله الرحمن الرحیم

در مورد الفاظی که در عزاداری‌ها و نوحه‌ها استفاده میشود و در شان یک مسلمان و حتی انسان نیست و نسبت دادن یکسری الفاظ رکیک به خود چه حکمی دارد؟
نظر مقام معظم رهبری: کلا در عزاداری آن نزاکت و سنگینی و وزانت عزاداری باید حفظ شود. در پاسخ یکی از سوال‌ها ما اشاره کردیم که هم باید از مطالبی که حرام است - مثل کذب مثل غلو نسبت به ائمه اطهار علیهم‌السلام - پرهیز شود و هم باید از مطالبی که دون شان یک مسلمان است، پرهیز شود. اصلا اسلام پیروان خودش را وزین ، سنگین و باوقار می‌پسندد. شما نگاه کنید از جمله لباس‌های حرام، لباس شهرت است و لباس شهرت یعنی لباس سبک، لباسی که در شان یک مسلمان نیست، لباسی که از نظر رنگ، دوخت یا کیفیت پوشیدن یا حتی اندراس به گونه‌ای است که اگر طرف بپوشد در جامعه انگشت‌نما می‌شود، این در شان یک مسلمان نیست. لذا در تعابیری که خوانده می‌شود در نوحه‌ها ولو حالا در مقام اظهار ارادت به معصومین علیهم‌السلام یا به اباعبدالله علیه‌السلام باشد، اما در شان یک مومن نیست چنین الفاظی به کار ببرد، و در عزاداری از آن پرهیز شود.

/ 4 نظر / 34 بازدید
کلوب فارسي

سلام، شما رو به جامعه مجازي پرشين کلوب دعوت ميکنم. توي پرشين کلوب ميتونيد عقايد و نظراتتون رو رايگان به اشتراک بگذاريد و دوستان جديدي پيدا کنيد.[گل]

منتظر

امام صادق(ع): «خداوند هیچ عملی را جز با شناخت نپذیرد». عدم شناخت نسبت به کارکرد اصلی و یا فلسفه ی یک عمل و نیز نشناختن شیوه و مقررات صحیح انجام آن عمل،موجب پدید آمدن آفت های گوناگوی خواهد شد.

my name is RASHID

سلام خیلی مفید بود

احمد

من هم با شما موافقم واقعا این همه الفاظ خوب برای اظهار ارادت به ائمه مگه قحطی لفظ هست که آدم بره اون جور حرفها رو بزنه که خود معصوم هم راضی نیست به زدنشون