اولین دستورالعمل خودسازی به نقل از علامه طباطبایی(ره)

بسم الله الرحمن الرحیم

خیلی وقت بود دوست داشتم دستورالعمل­های علامه طباطبایی را در مورد خودسازی برای استفاده دوستان ارایه بدهم، تا اینکه قسمت این بوده که در ماه مبارک رمضان، ماهی که فرصت طلایی برای تقویت اراده ، رشد و خودسازی است، ارایه شود. ماجرا از این قرار است که: یکی  از جوانان فاضل  در روزگار جوانی که شوق بیداری و تسلط بر نفس  و رسیدن به سعادت به سر داشته است به علامه طباطبایی(ره) –  که از فرهیختگان سیر و سلوک بوده -  نامه­ای می­نویسد و ضمن بیان موقعیت خود برای رسیدن به مقصود دستورهای عملی طلب می­کند.

آن فرزانه در پشت همان نامه، دستورالعملی می­نگارد و برای وی می­فرستد و می­خواهد که پس از بیست روز از عمل به آن ، حالات خود را برای ایشان بنویسد. وی پس از عمل به آن، حالات خود را برای ایشان می­نویسد و در جواب نامه دوم بقیه دستورالعمل را برای او ارسال می­فرماید.

در پاسخ به نامه سوم، علامه این برنامه سعادت­آفرین را تکمیل  می فرماید.

برای آنکه این دستورالعمل­ها به درستی ارایه شود نامه­ها و جواب­های علامه تقدیم می­شود:

و اما نامه اول:

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک نخبه الفلاسفه و آیت الله العظمی جناب آقای طباطبایی ادام الله عمرکم ماشا’الله سلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

کوتاه سخن آنکه جوانی هستم 22 ساله، میزان تحصیل پنجم ریاضی. اشتغالات فعلی تحصیلات حوزه قم حدود لمعه اصول الفقه. آخوندزاده.

محیط زیست: دو سال سربازی در تهران، شش سال کودکی در قم، تحصیلات اولیه و بیشتر تحصیلات دبیرستان نیز در قمن چند سالی در کرمانشاه.

چنین تشخیص می دهم که تنها ممکن است شما باشید که به این سوال من پاسخ دهید. در محیط و شرایطی که زندگی می کنم هوای نفس و آمال و آرزوها بر من تسلط فراوانی دارند و مرا اسیر خود ساخته اندو سبب آن شده اند که مرا از حرکت به سوی الله و حرکت در مسیر استعداد خود باز داشته و می دارند.

در خواستی که از شما دارم برای من بفرمایید بم به چه اعمالی دست بزنم تا بر نفس مسلط شوم و این طلسم شوم را که همگان گرفتار آنند بشکنم و سعادت بر من حکومت حکومت کند؟

یادآور می شوم نصیحت نمی خواهم و الا دیگران ادعای ناصحیت فراوان دارند. دستورات عملی برای پیروزی لازم دارم.

همان گونه که شما در تحصیلات خود در نجف استاد فلسفه داشتید، همان شخصی که تسلط به فلسفه اشراق داشت.(مسموع است).

باز هم خاطر نشان می سازم که نویسنده با خود فکر می کند که شفاها موفق به پاسخ این سوال نمی شود. وانگهی شرم رم که بیهوده وقت گرانمایه شما را بگیرم. لذا تقاضا دارم پدرانه چنانچه صلاح می دانید و بر این موضوع می توانید اصالتی قائل شوید مرا کمک کنید. در صورت منفی بودن، به فکر ناقص من لبخند نزنید و مخفیانه نامه را پاره کنید و مرا نیز به حال خود واگذارید. متشکرم.

                                                          امضا:1355/10/2

جواب علامه به نامه اول

السلام علیکم

برای موفق شدن و رسیدن به این نحو که هر روز که طرف صبح از خواب بیدار می شوید قصد جدی کنید که در هر عملی که پیش آید رضای خداوند-عز اسمه-را مراعات خواهم کرد. آن وقت در سر هر کاری که می خواهید انجام دهیدنفع آخرت را منظور خواهید داشت،به طوری که اگر نفع اخروی نداشته باشد، انجام نخواهید داد، هر چه باشد. همین حال را تا شب، وقت خواب ادامه خواهید داد و وقت خواب، چهار پنج دقیقه ای درکارهایی که روز انجام داده اید فکر کرده، یکی یکی از نظر خواهید گذرانید.هر کدام مطابق رضای خدا انجام یافته شکری بکنید و هر کدام تخلف شده استغفاری بکنید. این رویه را هر روز ادامه دهید. این روش اگرچه در بادی(ابتدا) حال سخت و در ذائقه نفس تلخ می باشد ولی کلید نجات و رستگاری است و هر شب پیش از خواب اگر توانستید سور مسبحات یعنی سوره حدید و حشر و صف و جمعه و تغابن را بخوانید و اگر نتوانستید تنها سوره حشر را بخوانید و پس از بیست روز از حال اشتغال، حالات خود را برای بنده در نامه بنویسید.

إن شاءالله موفق خواهید بود.

والسلام علیکم.

محمد حسین طباطبایی

/ 1 نظر / 36 بازدید
فرشته

بیا تا برآریم دستی زدل که نتوان بر آورد فردا زگل سلام مهربون به روزم ومنتظر حضورت باشد که باران نگاهت در مزرعه اندیشه ام ببیارد.