بهداشت حمام

                                   بسم الله الرحمن الرحیم

آیا می دانید که آلودگی حمام موجب گسترش باکتریها و قارچ از داخل حمام به محیط خانه می شود. باکتری ها و قارچهایی  که در محیط تاریک و مرطوب حمام رشد می کنند،در برابر حرارت، آب داغ و حتی برخی شوینده ها مقاوم هستند و دیرتر از سایر میکروبها از بین می روند.بر این اساس اگر بعد از هر استحمام حمام خشک نشود و همچنان مرطوب بماند، این میکروارگانیسم ها بخصوص بین کاشی ها رشد می یابند و بسیاری از بیماری های قارچی، پوستی و حتی چشمی را به انسان منتقل می کنند.

   از این رو سوزش چشم، لک، زخم پوست سر و بدن،‌ زگیل کف پا، بیماری های قارچی انگشتان، گردن و کشاله ران همگی در زمره مشکلاتی هستند که از حمام غیر بهداشتی منتقل می شوند.                

   بنابراین، توصیه می شود پس از هر استحمام، تهویه به مدت دو ساعت روشن نگه داشته شود تا حمام کاملاً خشک شود. در صورتی هم که حمام پنجره ای برای تابش نور و تهویه نداشته باشد، لازم است چراغ آن به عنوان نور مصنوعی برای مدتی روشن بماند تا از رشد میکروب ها و قارچ ها پیشگیری شود.

 بد نیست بدانید صابون های جامد و لیف ها از جمله وسایلی هستند که میکروب ها به راحتی به آنها منتقل شده و در سطح آنها باقی می مانند و گاهی نیز دیده شده که صابون های جامد ناقل تخم انگل به افراد هستند. بهتر است به جای صابون جامد، از نوع مایع و از شامپو بدن استفاده کنید. از طرفی حوله مرطوب هم می تواند مناسب ترین مکان برای رشد میکروب ها و قارچ ها باشد و سبب بروز اگزما و آلرژی های دردسرساز پوستی شود. بنابراین از انداختن حوله مرطوب به داخل سبد لباس های چرک اجتناب کنید.

/ 0 نظر / 19 بازدید