رها باید شد!

از هستی خویشتن رها باید شد،از دیو خودیّ خود جدا باید شد، آن کس که به شیطان درون سرگرم است، کی راهی راه انبیا خواهد شد.

نظارت بر ولی فقیه

بسم الله الرحمن الرحیم

س: نظارت بر عملکرد ولی فقیه چگونه است؟ در شرایط امروز، مجلس خبرگان سالی دو بار جلسه می­گذاردو بیشتر به دادن بیانیه اکتفا می­کند. آیا با این رویه، مجلس خبرگان می­تواند نظارتی روی ولی فقیه داشته باشد؟

ج: مجلس خبرگان یک هیأت تحقیقی دارد؛ مسؤول رسیدگی به کارهای رهبری، آن هیأت تحقیق است. کار آن هیأت سالی یک بار نیست؛ آنها کار خودشان را می­کنند، کار رهبری هم جلوِ چشم همه است. خوشبختانه دستگاه رهبری و کارهای رهبری چیزهای پنهانی نیست؛ چون وظایف رهبری و کارکردهای او مشخص است. آن هیأت می­آید، تحقیق و پرس­وجو می­کند . پشت سر هیأت تحقیق، مجلس خبرگان است که این هیأت می­ر­ود به آنها گزارش می­دهد. اعضای مجلس خبرگان در یکی دو روزی که جلسه دارند، بحثهای زیادی می­کنند. این­طور نیست که فقط یک بیانیه بدهند. بله؛ بیانیه­اش در رسانه­ها منعکس می­شود؛ اما در آن­جا بحثهای زیادی می­شود و نظرات گوناگونی ابراز می­گردد. بنابراین آنها کار خودشان را انجام می­دهند. سالی دو بار جلسه هم برای آن مجموعه­ی سنگین، چیز کمی نیست. جلسات مجلس خبرگان قبلاً سالی یک بار برگزار می­شد، اما اخیراً چند سالی است که سالی دو مرتبه تشکیل جلسه می­دهد. پشت سر مجلس خبرگان هم مردم هستند.

نظارت هم باید جدّی و بدون رو دربایستی باشد. این نظر خود من است و بارها هم به اعضای خبرگان و غیر خبرگان و دیگران این را گفته­ام. من نظارت را دوست می­دارم و از گریز از نظارت ­- اگر در کسی و در جایی باشد- به شدّت گله­مندم. بر خود من هم هرچه بیشتر نظارت کنند، خوشحالترم؛ یعنی هیچ احساس نمی­کنم که نظارت، برای من سنگینی­ای داشته باشد. بنابراین خرسندم که این نظارت انجام گیرد. البته اگر کسی نظارتی کرده باشد و چیزی بداند؛ راهش این است که به مجلس خبرگان اطّلاع دهد؛ آنها یقیناً استفاده خواهند کرد.

                                      بیانات امام خامنه­ای در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان

                                                          دانشگاه صنعتی امیرکبیر1379/12/22 

  
نویسنده :سید ; ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ روز ۳ مهر ۱۳٩٠
تگ ها : ولی فقیه