رها باید شد!

از هستی خویشتن رها باید شد،از دیو خودیّ خود جدا باید شد، آن کس که به شیطان درون سرگرم است، کی راهی راه انبیا خواهد شد.

منافع امام غایب کدام است؟

                                     بسم الله الرحن الرحیم
نزول رحمتها و دفع بلاها

منافع وجود مبارکش قطع نظر از حضور یا غیبتش را نباید از نظر دور داشت. اصلا وجود امام(ع) موجب نزول رحمتهای الهی و واسطه در فیض است. هر خیری به هر کس که می رسد به برکت و وسطیت آقاست و برکات عمومی نیز به واسطه او ست.همانطوری که هر بلایی از هر کس دفع می شود یا بلاهای عمومی که مرتفع می گردد؛ آن هم به شفاعت و وسطیت آن بزرگوار است چه حاضر باشد یا غایب.

از حیث روایت، نخستین کسی که این پرسش را نمود جناب جابربن عبدالله انصاری بود:

فایده آفتاب از پشت ابر

جابر از صحابه خاص رسول خدا(ص) است، پس از آن که پیغمبر(ص) خبر داد که وصی دوازدهمین دارای دو غیبت است غیبت صغری و غیبت کبری و خلق از دیدارش محرومند، جابر پرسید یا رسول الله(ص) آیا مردم در زمان غیبتش از او بهره می برند؟

فرمود: قسم به خدایی که مرا به پیغمبری برگزید، همه مردم از وجودش بهره می برند مانند بهره بردنشان از آفتاب در روز ابری.

این تشبیه رسول خدا(ص) است که پرده غیبت را همچون ابر در برابر نورافشانی آفتاب ذکر می فرماید:

در روز ابری درست است که خورشید نمایان نیست ولی روشنی که هست مردم از دیدن قرص خورشید محرومند ولی منافعش به آنها می رسد.

نکته دیگر تعبیر به استفاده همه مردمان می فرماید چه مومن و چه کافر، چه شیعه و چه سنی همه از وجود مبارکش بهره مند می گردند که واسطه در فیض بودنش هست نزول رحمتها و دفع بلاها چه شخصی و چه اجتماعی از برکات وجودی آن بزرگوار است. 

ایمان به غیب و امتحان مردم

از منافع غیبت امام(ع) امتحان مردم در ایمان به غیب است، اساس دین عقیده به غیب است. در اول سوره بقره می فرماید: این قرآن اسباب هدایت برای پرهیزگاران است آنان که به غیب ایمان می آورند.(آیات1-3)

ایمان به غیب یعنی ایمان به چیزی که از حس خارج است کسانی که به امام زمان(ع) ایمان می آورند با این که او را به چشم نمی بینند بلکه به واسطه آیات و روایات و اخبار بزرگان که به وجود آن بزرگوار خبر داده اند یقین پیدا می کنند.

همانطور که نسبت به مبدأ و معاد چنین است لذا خود این غیبت وسیله ای برای ترقی مؤمنین است تا بهره مند شوند و ایمان محکم و قوی پیدا نمایند.

سعی در عبادت و ترک معصیت

از جمله منافع وجود مبارکش، خودداری مردم است از گناه و روی آوردن به اطاعت و عبادت حق به این شرح:

پس از آنکه مؤمنین به حکم قرآن مجید باور کردند که اعمالشان به نظر امام زمان  می رسد لذا سعی می کنند گناهی از آنان سر نزند بلکه در نامه ی اعمالشان عباداتی باشد که موجب خوشنودی ولی عصر گردد.

قرآن مجید می فرماید: «بگو عمل کنید پس به زودی خداوند می بیند کارتان را و پیغمبرش و مؤمنین».(توبه،105)

مؤمنین در آیه شریفه مطابق تفسیری که رسیده است ائمه هدی علیهم السلام و امام در هر زمان است.

حاجاتی که به برکت آن حضرت روا می شود

از جمله منافع وجودی امام(ع) قضاء حوائج به برکت آن بزرگوار است. خدا داند چه اشخاصی در هر وقت او را میان خود و خدای خود واسطه قرار داده و از خداوند به برکت او حاجت خود را می طلبد و خداوند نیز حاجتشان را روا می فرماید. چه دعاهایی که به برکت توسل به آن بزرگوار مستجاب می شود.

آنچه در کتب نوشته شده، قطره ایست از دریای بی پایان کرامات آن بزرگوار.

نماز استغاثه به آن بزرگوار مشهور و مجرب نیز می باشد تا شیعیان بهره مند گردند.

ابوراجح حمامی از شیعیان مخلص اهل بیت در حله و از ارادتمندان حضرت ولی عصر (عج) بود بواسطه جریانی مورد غضب حاکم حله واقع گردید دستور داد او را بزنند تا بمیرد.

به سختی او را زدند تمام دندانهایش ریخت  و سر تا پایش زخم گردید آن وقت گفت دماغش را سوراخ کردند و بندی از مو در آن کردند سپس گفت بدن نیمه جانش را در کوچه و بازار بکشند در اثناء راه به حال مرگ افتاد حاکم گفت همانجا او را بکشید.

عده ا ی جمع شدند و گفتند این بیچاره خودش در حال مرگ است چکارش دارید بگذارید خودش بمیرد و بالاخره او را رها کردند همه منتظر مرگش بودند.

خانواده اش خبردار شدند و بدن نیمه جان و در حال مرگش را به خانه آوردند.

بامداد ملاحظه کردند ابوراجح بر روی سجاده نشسته صحیح و سالم سرگرم تعقیب نماز است.

اطرافش را گرفتند جریانت چیست؟ بدنش مثل نقره خام شده از آثار زخم دیروز اصلاً خبری نیست دهان و دندانهایش در کمال سلامتی است بسیار زیبا و جوان شده است.

گفت دیشب در همان حال بیچارگی خواستم به حجه بن الحسن(ع) استغاثه کنم دیدم زبان ندارم دلم شکست با دل شکسته به مولایم توجه کردم که دیدم هوا منور گردید آقا تشریف آوردند و با دست مبارک سر تا پای من کشیدند و مرا شفا دادند.

ابوراجح آبله رو هم بود ولی پس از این ماجرا صورتش صاف و بسیار زیبا می گردد به قسمی که اهل حله مرتباً برای دیدارش می آمدند.

خبر به حاکم دادند از رعب بر خود لرزید و توبه کرد و از این به بعد رو به مقام مهدی(عج) مؤدب می نشست.(مقام مهدی(عج) هم اکنون در حله عراق موجود است و محل زیارت و عبادت اخیار می باشد)

خداوند علاوه بر عمر دوباره که به ابوراجح داد چندین فرزند ذکور نیز به او عنایت فرمود.(مهدی موعود، شهید دستغیب) 

  
نویسنده :سید ; ساعت ۳:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها :