رها باید شد!

از هستی خویشتن رها باید شد،از دیو خودیّ خود جدا باید شد، آن کس که به شیطان درون سرگرم است، کی راهی راه انبیا خواهد شد.

احکام عزاداری5: بلند کردن دستها به هنگام توسل به ائمه

بسم الله الرحمن الرحیم

آیا انسان می‌تواند در هنگام سخن گفتن و توسل کردن به ائمه دستان خود را مانند دعا به سمت آسمان بگیرد؟
همه می‌دانند که ما دعا را از خدا می‌خواهیم؛ یعنی درخواست حاجت از خداوند است و ائمه اطهار علیهم‌السلام را واسطه فیض الهی می‌دانیم و به آنها توسل می‌جوییم به عنوان حجج واولیای الهی که در پیشگاه خداوند قرب و منزلتی دارند آنها را واسطه قرار می‌دهیم. وابتغوا الیه الوسیله؛ این دستور قرآن است. بنابراین توسل به آنها به عنوان وسیله و شفیع و کسی است که در پیشگاه خداوند قرب و منزلتی دارد و اصل حاجت را از خداوند می‌خواهیم. بنابراین اگر دست به دعا برداشتند و خدا را قسم دادند - مثلا به امام حسین علیه‌السلام، به پیامبرصلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم اعظم و سایر اولیای الهی - دعایی داشتند و حاجتی خواستند، این اشکالی ندارد. همه می‌دانند که ما اعتقادمان بر این است که شخص پیامبر صلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم و ائمه اطهار علیهم‌السلام، عباد الهی هستند، بندگان واقعی خدا هستند. ما در تشهد می‌خوانیم اشهد ان لا اله الا الله وحده لاشریک له، اول شهادت به وحدانیت خداوند، بعد از آن می‌خوانیم و اشهد ان محمد عبده و رسوله؛ یعنی حتی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم را به عنوان عبد و بنده خدا و فرستاده خدا می‌دانیم

ادامه مطلب   
نویسنده :سید ; ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ٢۸ آبان ۱۳٩۳

ماندگاری و پویایی تشیع مدیون بیرق سرخ عاشورا

بسم الله الرحمن الرحیم

إن الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه، مردم در ظلمت گمراهی فرو رفته بودند. جاهلیت با تمام قوت و ساز و کار خود برگشته و میدان داری می کرد. دنیا و زخارف آن با همه زرق و برق فریبنده در دل ها نشسته و سگ بازی و شراب خواری از آداب و رسوم دارالخلافه و شخص پلید خلیفه شده بود.

حلال محمد(ص) حرام و حرام او حلال جلوه می نمود، بدعت ها، سنت تلقی و حرمت حریم الهی به دست مدعیان دروغین ولایت و خلافت شکسته می شد. در آن موجی چنان هائل که یزید را امیرالمؤمنین می خوانند و ساحت مقدس مولای موحدین، فاتح خیبر و مالک ملک لافتی اسائه ادب و هتک حرمت می شود و رندان تشنه لب را آبی نمی دهد کس، گویا ولی شناسان رفتند از این ولایت.

ادامه مطلب   
نویسنده :سید ; ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز ٢٥ آبان ۱۳٩۳

زن امروز در نگهبانی عاشورا

بسم الله الرحمن الرحیم

اجتماعات بزرگ زنان عصر حاضر در زیر لوای مقدس جمهوری اسلامی ایران و سیاه پوش نمودن شیرخوارگان خود به نام و یاد حضرت علی اصغر(علیه السلام) از محبان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام خصوصا از جان نثاران حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) دلربایی می کند و همه مصلاها و میادین ورزشی را با قنداقه(گهواره) نازنین آن شهید شش ماهه و سرباز شیرخوار دشت خونین کربلا مزیّن می نمایند.

چه صحنه ای زیباتر از این اجتماعات که دل خونین رباب علیهاسلام را تسلا می بخشد و باعث سرور و شادی رسول خدا(صل الله علیه و آله وسلم) و خاندان مطهرش می گردد. صحنه هایی که خانم فاطمه زهرا(سلام الله علیه) و حضرت بقیه الله الأعظم را دلداری می دهند و برای خود ره توشه می اندوزند، تا جایی که رضی الله عنهم و رضوا عنه که بالاترین نعمت و بهترین زاد و روزی معنویست.

  
نویسنده :سید ; ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ روز ٢٢ آبان ۱۳٩۳
تگ ها : عاشورا ، زن امروز

احکام عزاداری4: عزادری مورد رضایت اهل بیت(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

عزاداری مورد رضایت اهل‌بیت علیهم‌السلام چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟


امام خامنه ای(مدظله العالی): در جواب باید عرض کنیم عزاداری دو حیث دارد: یک حیث محتوایی است و مطالبی که گفته می‌شود، یک حیث قالب و شیوه عزاداری است. از نظر محتوا آنچه که گفته می‌شود نباید مطالب حرام و خلاف شرع باشد، یعنی دروغ نباشد، غلو نباشد، موجب وهن مذهب نباشد، موجب تنقیص مقام اباعبدالله علیه‌السلام و معصومین علیهم‌السلام نباشد و همچنین موجب پایین آمدن مقام خود مومنین و عزاداران هم نباشد؛ یعنی از نظر محتوا مطالب مستند باشد، خلاف عقاید مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام نباشد، خلاف مرام اهل‌بیت علیهم‌السلام نباشد. نسبت به شیوه عزادارای اولا همراه با کار حرام نباشد مثل موسیقی حرام و امثال اینها، و موجب وهن مذهب هم نباشد، یعنی کاری نکنند که سوژه به دست دشمنان بیفتد و با این شیوه عزاداری که داریم، آنها علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام و پیروان مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام تبلیغ سوء داشته باشند. اجمالا این را می‌توانیم ویژگی‌های عزاداری مناسب مورد رضایت اهل‌بیت علیهم‌السلام برشماریم.

  
نویسنده :سید ; ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ روز ٢۱ آبان ۱۳٩۳

شبهات عاشورا6: عطش امام حسین(ع) در روز عاشورا

بسم الله الرحمن الرحیم

 آیا امام حسین(ع) در روز عاشورا برای آب به دشمن التماس کرد که جگرم از تشنگی می‌سوزد یا آن‌قدر عظمت خداوند وجود او را گرفته بود که اصلاً تشنگی را از یاد برده بود؟


جواب اجمالی:

امام حسین (ع) در برابر لشکر عمر سعد اظهار عطش نمود لکن به آنان التماس نکرد، چرا که اولاً با این عمل امام (ع) قصد بر اتمام حجت بر یزیدیان داشت و می‌دانست که آنان از این کار هم دریغ می‌ورزیدند و شخصیت امام حسین (ع) از این بالاتر است که به خاطر امور دنیوی به آنان التماس کرده باشد.

در ثانی، امام حسین (ع) مانند دیگر افراد تشنگی، درد و رنج را احساس می‌کند ولی به خاطر قوت و شدت در ایمان صبر و تحمل می‌نماید.

ادامه مطلب   
نویسنده :سید ; ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱٧ آبان ۱۳٩۳

احکام عزاداری3: استفاده الفاظ رکیک در عزاداری

بسم الله الرحمن الرحیم

در مورد الفاظی که در عزاداری‌ها و نوحه‌ها استفاده میشود و در شان یک مسلمان و حتی انسان نیست و نسبت دادن یکسری الفاظ رکیک به خود چه حکمی دارد؟
نظر مقام معظم رهبری: کلا در عزاداری آن نزاکت و سنگینی و وزانت عزاداری باید حفظ شود. در پاسخ یکی از سوال‌ها ما اشاره کردیم که هم باید از مطالبی که حرام است - مثل کذب مثل غلو نسبت به ائمه اطهار علیهم‌السلام - پرهیز شود و هم باید از مطالبی که دون شان یک مسلمان است، پرهیز شود. اصلا اسلام پیروان خودش را وزین ، سنگین و باوقار می‌پسندد. شما نگاه کنید از جمله لباس‌های حرام، لباس شهرت است و لباس شهرت یعنی لباس سبک، لباسی که در شان یک مسلمان نیست، لباسی که از نظر رنگ، دوخت یا کیفیت پوشیدن یا حتی اندراس به گونه‌ای است که اگر طرف بپوشد در جامعه انگشت‌نما می‌شود، این در شان یک مسلمان نیست. لذا در تعابیری که خوانده می‌شود در نوحه‌ها ولو حالا در مقام اظهار ارادت به معصومین علیهم‌السلام یا به اباعبدالله علیه‌السلام باشد، اما در شان یک مومن نیست چنین الفاظی به کار ببرد، و در عزاداری از آن پرهیز شود.

  
نویسنده :سید ; ساعت ٤:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱٥ آبان ۱۳٩۳

شبهات عاشورا5: چه چیز زیبایی در کربلا بود!

بسم الله الرحمن الرحیم

 چرا حضرت زینب(سلام الله علیها) در کاخ یزید، فرمودند: «ما رأیت الا جمیلا» ایشان چه چیز زیبایی در کربلا مشاهده کردند؟

ادامه مطلب   
نویسنده :سید ; ساعت ٤:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱٤ آبان ۱۳٩۳

احکام عزاداری2: حضور زنان در دسته جات

بسم الله الرحمن الرحیم

آیا حضور زنان در پشت سر مردان در دسته‌جات اشکال دارد؟


امام خامنه ای(مد ظله العالی): اولا اگر مصداق اختلاط محرم و نامحرم باشد حرام است و حدودی برای این مسئله مشخص شده است و همین جا توصیه میکنیم در هیئت‌ها و در مجالس عزا، همه جا باید این رعایت شود و خانم‌ها حجاب‌شان را مراعات کنند و همه نگاه‌شان را نگه دارند؛ نگاه به نامحرم. اما در خصوص اینکه خانم‌ها هم دنبال دسته عزا راه بیافتند و دسته عزاداری راه بیاندازند گفتند این شایسته نیست که خانم‌ها دسته عزاداری داشته باشند؛ حتی دنبال دسته‌های عزاداری راه بیافتند. شیوه عزاداری از قدیم‌الایام مرسوم بوده و خانم‌ها هم در مجلس عزا شرکت می‌کردند با مراعات حدود شرعی و حجاب و عفاف.

  
نویسنده :سید ; ساعت ٥:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳ آبان ۱۳٩۳

برکات زیارت عاشورا

بسم الله الرحمن الرحیم


یکى از علما مى نویسد با مشکل دشوارى مواجه شدم که راه حلى نداشت، این باعث آزردگى و ناراحتى روحى من شد تا اینکه به کتاب ((زیارت عاشورا)) دست یافتم...

ادامه مطلب   
نویسنده :سید ; ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳ آبان ۱۳٩۳

احکام عزاداری1: حکم نذری با مال شبهه ناک

بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به اطعام‌هایی که در ایام محرم داده می‌شود و انسان به حلال بودن آنها یقین ندارد، آیا خوردن آنها اشکال دارد؟ لطفا هم از نظر فقهی و هم از نظر اخلاقی پاسخ فرمایید. اگر نذری کسی که خمس نمیدهد را بخورم چطور؟

در مواردی که انسان غذایی را که یقین ندارد به حرام بودنش، مثلا اطعام می‌کنند عزاداران را یا غذایی آماده کرده اند در این ایام و برای شما می‌آورند یا فردی نذری می‌دهد و شما یقین دارید که خمس نمی‌دهد...

ادامه مطلب   
نویسنده :سید ; ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱٢ آبان ۱۳٩۳

شبهات عاشورا4: شهادت حضرت عباس(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

آقا ابوالفضل برای رفع تشنگی لشگر حسین به دل دشمن زده و مشکی را از آب رودخانه پر کرده و در مسیر برگشت شخصی آن دستش را که مشک را گرفته بوده قطع می کند. حضرت مشک را با دست دیگرش می گیرد و به راهش ادامه می دهد. دوباره یک از خدا بی خبری آن دست دیگر را هم قطع می کند. حضرت اکنون مشک را با دندانش می گیرد و در آخر چند از خدا بی خبر دیگر وی را به شهادت می رسانند. این وقایع چگونه ممکن است اتفاق بیافتد؟

ادامه مطلب   
نویسنده :سید ; ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱٢ آبان ۱۳٩۳

شبهات عاشورا3: آب خواستن حضرت علی اکبر(ع) از امام حسین(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

چرا علی اکبر ـ علیهالسلام ـ از پدرش آب خواست با اینکه می دانست در خیمه گاه آب نیست؟

پاسخ :

 اولین نفر از خاندان پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ که در روز عاشورای سال 61 هجری در سرزمین کربلا آماده جنگ با دشمن شد، علی اکبر فرزند امام حسین ـ علیهالسلام ـ بود. او زیباترین و خوشخوترین مردم زمان خود بود و از لحاظ چهره و اخلاق و گفتار شبیه ترین مردم به پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ بود.[1] در روز عاشورا خدمت پدر آمد و اذن میدان خواست و امام ـ علیهالسلام ـ اجازه داد. دربارة سن علی اکبر ـ علیهالسلام ـ روایات مختلف است و از 18 سال تا 25 سال نقل کرده اند.[2]

ادامه مطلب   
نویسنده :سید ; ساعت ٧:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۱ آبان ۱۳٩۳

شبهات عاشورا2: اجازه گرفتن حضرت زینب(س) از شوهرش

بسم الله الرحمن الرحیم

 آیا حضرت زینب (سلام الله علیها) بااجازه شوهرشان در کربلا حضور داشتند؟

تاریخ از لحظه حرکت سیدالشهداء از مدینه به سمت مکه گزارشهای متفرقی در اختیار ما گذاشته است...

ادامه مطلب   
نویسنده :سید ; ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱٠ آبان ۱۳٩۳

شبهات عاشورا1: شهادت اختیاری یا اجباری؟

بسم الله الرحمن الرحیم

 شهادت امام حسین(ع) عمل اختیاری بود یا مقدّر شده بود؟

http://www.ashoora.ir/images/phocagallery/tarhhaye-mazhabi/hosein/thumbs/phoca_thumb_l_emam-hosein%20(3).jpg

ادامه مطلب   
نویسنده :سید ; ساعت ۸:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱٠ آبان ۱۳٩۳